Po tříměsíční přestávce vynucené nemocemi jsem opět okusil kouzlo orientačního běhu. Minulou neděli bylo na programu bloudění v okolí rybníka Medlov, dnes pak česání zbraslavských hustníků. Oba závody na klasické trati měly pár společných znaků. Mezi ty nejvýraznější patřilo nevlídné počasí a místy nelehké mapování v lese.

 15. závod Ligy Vysočiny 11. října 2009 - OSN

Novoměstští pořadatelé měli šťastnou ruku, když "tahali z osudí" termín svého závodu. Pokud by nás do lesů v okolí Medlova pozvali o týden později, místo jehličí by nás čekalo sněhu po kolena. Takto nás potrápil "jen" ledový vítr doprovázený občasným mrholením. Před vrtochy svatého Petra jsme našli úkryt v malé, leč útulné místnosti v kempu u rybníku Sykovec. Příjemné byly i miniaturní vzdálenosti na start a z cíle. 

Mladí stavitelé se snažili o naplnění definice klasiky. Hodně kategorií se tudíž muselo vypořádat s delším postupem "přes" rybník. Tratě lze vzhledem ke stavitelským zkušenostem obou Kameňáků označit za dobré. Pár postupů by se dalo vylepšit (viz můj návrh na obrázku vlevo), ale tak je tomu skoro vždy.  Nejeden závodník se v okolí 3. kontroly H21D setkal s pověstným bludným kamenem. Osobně jsem s oním minihustníčkem neměl sebemenší problém. Přesto si myslím, že by nebylo od věci přesunout lampión na JZ konec rýhy - kontrola by se stala férovější. V pokynech byla avizována revize mapy. Došlo k ní však asi jen na vybraných místech, protože se párkrát stalo, že jsem mapě nerozuměl. Hlavně klasifikace některých porostů a cest byla staršího data. I přesto oceňuji snahu o aktualizaci mapy a kvalitní tisk na laserovce. Škoda, že v parametrech tratí chyběly údaje o stoupání a čísla zaměnitelných kontrol (6 a 9) nebyla "uzemněna" tečkami - při postupu 5-6 jsem měl mapu "vzhůru nohama" a viděl tak devítku.

Pořadatelé se dále snažili o urychlení vyčítání tím, že čtecí jednotka se nacházela přímo v cíli a tiskárna lístečků na shromaždišti. Nápad to byl dobrý, ale vyčítání nebylo dobře označeno, tudíž se občas stalo, že cílové hlídce několik závodníků nechtěně proklouzlo bez vyčtení. Je dobře, že jsme velmi brzy mohli zakreslit své postupy na internet a že tak učinilo celkem dost běžců (v porovnání s ostatními závody). Zároveň však vyšlo najevo, že řada orienťáků porušuje (v lepším případě nevědomky) pravidla - viz překonávání privátních pozemků jižně od rybníka Medlov či přeskakování potoka v místech, kde je vykreslen s černými okraji, a je tedy nepřekonatelný!

 16. závod Ligy Vysočiny 17. října 2009 - VBM

Brněnský závod nezačal vůbec dobře. Na "hlavní křižovatce" v Újezdě u Rosic chybělo jakékoliv OB značení. Je sice hezké, že pořadatelé vyvěsí na web závodu příjezdový plánek, ale osobně pořád považuji za standard to, že v takovýchto malých obcích organizátor příjezd do centra závodu řádně vyznačí. Problémy s nalezením shromaždiště se netýkaly pouze nás, což vím z řady peprných slov ostatních zbloudilců. Další nemilé překvapení nás čekalo při parkování. Místo avizované desetikoruny (viz pokyny) z nás vytáhli dvojnásobek. Na oplátku jsme obdrželi šatnový lísteček bez razítka a dalších náležitostí (Béďa by pořadatelům jistě dal co proto...) a pak nás parkovací četa slavnostně navedla na neposekanou louku s metrovou trávou.

Oč strastiplnější byly počáteční peripetie, o to lepší závod nás čekal. Tratě sice měly své mouchy, ale celkově se jednalo o příjemné proběhnutí, při kterém hrála prim známá dvojice hlava-mapa. Oproti závodu v okolí Medlova ještě stoupla mapová náročnost většiny kontrol a hlavně: na mapu se dalo (na rozdíl od minulé neděle) spolehnout! Z dalších kladů závodu bych rád zmínil tyto: zabalená mapa, pití přímo v cíli (i když studené), možnost nechat si teplé oblečení těsně u doběhu ve stanu, zázemí pro převlékání (byť podobně malé jako minulý týden), snaha o zajištění bezpečného přebíhání silnice. Do skupiny se znaménkem mínus naopak řadím chybějící údaje o převýšení, primitivní začátek některých tratí (Například první dvě kontroly H21D byly na úrovni H10!), opět "neotečkovanou" šestku a devítku a to, že web závodu je (podobně jako vloni) občas nefunkční.  

SYKOVEC          

  výsledky

mezičasy

 mapa

 postupy

 

 ZBRASLAV      

  výsledky
mezičasy

 mapa

 postupy

 {jpageviews 00 none}

 


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledej...

Lajkovník

140 datlů

Moje klávesnice má na svědomí také...