Na Vysočině se nám objevil takový nepěkný, ošklivá věc. OB postupy z oblastních závodů aby pohledal! Už jsem o tom psal v ohlédnutí za podzimní sezónou. Pojďme však mrknout na to, o co nás okrádají pořadatelé, kteří data ze závodů drží z neznámých důvodů pod pokličkou svých PC. Přitom jde jen o jeden jediný e-mail. Ach jo!

Takový nepěkný, ošklivá věc!

7 důvodů, proč je důležité míti OB postupy

1. Porovnávání postupů se soupeři

Klasika a hlavní důvod, proč vůbec tato aplikace vznikla. Stačí jeden dva poctivci, kteří naklikají svoje volby, a už si spousta soupeřů může rvát vlasy: „To je jasně nejlepší postup. Proč mě to taky nenapadlo? Kdybych to šel jako on, křepčím na bedně!“ Kromě analýzy postupů se člověk taky kolikrát dozví, že prostorově výrazný Tonda Stokilový klepl horkého favorita Pepu Nabušeného, neboť tento rychlík zoufale česal hustníkovou buš hned u jedničky po dlouhatanááánských pět minut. Je to prostě zdroj poučení pro všechny. A to si pište, že na www.obpostupy.cz zhusta lezou i běžci, kteří tam své postupy nezadávají.

2. Zakreslování postupů

Nechci nosit dříví do lesa, ale napsat to prostě musím. Aspoň stručně. Tak tedy: Velký užitek a obrovský prostor pro zlepšení (hlavně u noviců) poskytuje už jen samotné zakreslování postupů. Tečka. 

Že je to v době dobře dostupných GPS přežitek? Kdepak! Když se kouknete na zápěstí neelitních závodníků, zjistíte, že u většiny dětí zeje prázdnotou, mládežníci si jej krášlí náramky a nejeden rakváč si vystačí s obyčejnými digitálkami. No dobře. Zrovna vy v hápětapadeát džípíesku máte. Tak existuje něco, čemu se říká nadsázka, že jo? Buď jak buď, všem jejich hbité lesní skoky roje družic nesledují. 

Znám dost veteránů, kteří pořád nedají dopustit na kreslení postupů přímo do mapy. A pak se často nádavkem o své volby podělí i na internetu. V pořádku. Taky jsem na tom „vyrostl“. Nicméně pro puberťáka, jehož moudrý tatík nechce vrazit osmičku do GPS cibulí, dokud synek neukáže, že to s tím ÓBÉ myslí vážněji něž s půltuctem předchozích sportů, může čmárání fixou po mapě představovat děsnou prudu z minulýho století. Na komplu to má naklikané natotata. A bez remcání.

3. Příprava na další závod(y)

Zejtra valím na oblastňák ke Kostelci. Jsou tam snad bludný kořeny. Pokaždý tam zakufruju. A nebývám sám. Mrknu na postupy – závodů už tam proběhlo dost. Tak ať si to trochu připomenu.”

I takto se dá uvažovat a následně využívat OB postupy. A když na mě z této aplikace kouká mapa, nemusím aspoň přeskakovat na mapový archiv a rovnou začnu dumat nad tím, kam asi tak podle údajů z pokynů mohl stavitel umístit trojúhelník a dvojité kolečko. Na netu už jsou parametry? Hmmm, pořádný převýšení. Takže to nás asi poženou na ten a ten vrch...”

Připravit se ale můžu i na závod v prostoru, kde se ještě lampiony neproháněly. Stačí mrknout na data ze závodu, který proběhl v sousedním nebo podobném terénu. A pokud to s teoretickou přípravou myslíte fakt vážně, nic nezkazíte, když na OB postupech našlukujete všechny tratě, které stavitel chystané akce připravil v minulosti. I když se člověk v průběhu let vyvíjí, kvalitní stavitelé mají svůj typický "rukopis. Podobně jako spisovatelé svůj charakteristický styl.

4. Inspirace pro stavitele

A nejen začínající. Ti by měli na ORIS inverzně aplikovat velmi hrubé síto, v němž zůstanou jen opravdu těžké stavitelské kalibry typu Novotný, Jedlička či Vítek. A pak doufat, že pořadatelé nahráli data na OB postupy. Jo? Tak sosejte, pitvejte, přemýšlejte... A následně zkoušejte stavět jako oni.

Ale i zkušenější stavitelé toho z OB postupů mohou vytěžit opravdu hodně. Jak se hodí do stavitelského krámu mně? Posledních deset let jsem stavěl vždy jen takové závody, pro něž byla vytvořena nová mapa, anebo dokonce šlo o terény, v nichž se lampióny hledaly úplně poprvé. V těchto případech je velmi důležité správně odhadnout, jak rychle budou nejlepší při závodě pelášit, a tomu pak uzpůsobit parametry tratí. Jenže jak na to, když se třeba v lese za Horní Dolní poběží buď poprvé, nebo po dlouhé době, během níž se dost změnil charakter lesa?

Jasně. Můžete použít nadčasovou tabulku Zdeňka Lenharta z jeho stavitelské bible. Jenže ta vznikla v době, kdy OB ještě neznal middle či sprint. Takže osobně vycházím vždy z vlastního měření”. Zajímá vás, jak vypadá? OK. Tak si počkejte. Mohl by to být první článek naO-hrocený v roce 2016.

A pak je tu kapitola sama pro sebe – negativní příklady. To je totiž taky inspirace. Avšak odstrašující. Dostáváme se tak oklikou i k hodnocení kvality závodů. Ať už tomu oficiálnímu, či k reportům z klubových nebo osobních webů a blogů. Chtěl bych napsat, že snad nikdo nehledá chyby proto, aby někoho dehonestoval. Zostudil. Ponížil. Ale podle všeho to bohužel není pravda. Zkrátka asi platí okřídlené podle sebe soudím tebe”.

Nechme stanou ukřivděné závistivce, kteří si potřebují kompenzovat svůj pocit méněcennosti. Z rychlíku koukněme jen na to, co přinese používání OB postupů při hodnocení stavby tratí, a tím pádem vlastně i dalším stavitelům. A hlavně nám všem. Závodníkům. Protože čím lepší tratě, tím lepší zážitek v lese. Ono totiž již Karel Havlíček moc dobře věděl, že kritikou se nerozumí jen snůška negativních výkřiků. Kritika je hlavně posouzení. Pomocná ruka podaná autorovi. Čehokoliv.

A byl to znovu Borovský, který rázně upozorňoval na to, že mezi zásady správné kritiky (čti: posouzení) patří to, že kritik musí být s dílem dokonale obeznámen. No a kritizujte stavitelovo lopocení jen na základě jedné jediné tratě, kterou jste absolvovali! Občas může hodnotitel mrknout na tratě klubových kolegáčků. Ale i tak. Mít všechny tratě hezky pohromadě na jednom místě je prostě nej.

Že existují i jiné aplikace na ukládání postupů? Jistě. Ale na rozdíl třeba od DOMA či 3DRerun jsou OB postupy přehlednější a komplexnější. Aspoň pro mě. 

5. Rozhodovací rozcestník v OB konkurenci

To, že neřeším mé umístění v nějakých žebříčcích, mi dává volnost v rozhodování, na jaké závody se o víkendu vypravit. Když vysočinská dálka není kompenzována pěkným terénem, vydám se raději do brněnských strání, které mám většinou podstatně blíže. No a toto rozhodování mi usnadňují také OB postupy. Kouknu na mapu z minulého roku. Na loňské tratě. A je rozhodnuto. 

2 zamyšlení a 1 výzva závěrem

V minulých letech se v zápisech z valných hromad vysočinské oblasti objevovala úsměvná větička o tom, že první tři závodníci v každé kategorii jsou povinni zakreslit své postupy. Letos zápis není a asi ani nebude. Každopádně je nereálné nutit závodníky, aby kreslili své postupy. Nemáme na to ani potřebné páky. A to je dobře. Můžeme je slušně požádat. Pokud svou lesní stopu otisknou do řeči jedniček a nul, je to bonus. Je však reálné (čti: žádoucí) nutit pořadatele, aby data na OB postupy posílali.  

Zamyšlení číslo dvě: Jaká oblast se pyšní nejvíce vloženými závody na OB postupech? Tipněte si! Jasně. Východočeská. V jaké oblasti je nejvyšší koncentrace špičkových OBěžců? Opět na Hradubicku. Náhoda? Pochybuji...

A co vy? Dokážete z OB postupů vytáhnout ještě něco dalšího? Podělte se o své know-how! 

 

Jediný podzimní vysočinský závod na OB postupy

 


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledej...

Lajkovník

140 datlů

Moje klávesnice má na svědomí také...